Oscar, how you doin’?


Postul asta e pentru maniacul din mine.
1. daca ar castiga The Artist, ar demonstra cat de ipocriti sunt americani. (si nu, nu am capul in fund, am mai vazut filme mute, doar ca asta nu e chiar atat de bun.)
2. la categoria documentar nu am vazut nimic. Cum sa nu-l nominalizezi (macar) pe SENNA?!
3. slabut la animatie: probabil ia Rango, sper ca nu Puss in Boots (cum a ajuns nominalizat?!)
4. Legenda:
* – nu le-am vazut.
italic – vor castiga impotriva dorintei proprii si personale
bold – my kingly wish
cand sunt amandoua, sunt amandoua.
5. hugo, hugo, hugo, hugo, hugo.
6. de doi ani preferatul meu la cel mai bun film a fost un underdog (heart locker si the king’s speech). So, maybe this year too? :D:D:D
7. tot aici voi veni sa-mi ling ranile. Pentru ca da, sufar la Oscaruri de cativa ani incoace.

Best Picture
The Artist
The Descendants
Extremely Loud & Incredibly Close
The Help
Hugo
Midnight in Paris
Moneyball
The Tree of Life
War Horse

Actor In a Leading Role
Demián Bichir – A Better Life*
George Clooney – The Descendants
Jean Dujardin – The Artist
Gary Oldman – Tinker Tailor Soldier Spy
Brad Pitt – Moneyball

Actress In a Leading Role
Glenn Close – Albert Nobbs*
Viola Davis – The Help
Rooney Mara – The Girl with the Dragon Tattoo
Meryl Streep – The Iron Lady* (probabil, e 50-50 cu Viola)
Michelle Williams – My Week With Marilyn*

Actor In a Supporting Role
Kenneth Branagh – My Week With Marilyn*
Jonah Hill – Moneyball (sau)
Nick Nolte – Warrior
Christopher Plummer – Beginners
Max von Sydow – Extremely Loud & Incredibly Close

Actress In a Supporting Role
Bérénice Bejo – The Artist
Jessica Chastain – The Help
Melissa McCarthy – Bridesmaids
Janet McTeer – Albert Nobbs*
Octavia Spencer – The Help

Cinematography
The Artist – Guillaume Schiffman
The Girl With The Dragon Tattoo – Jeff Cronenweth
Hugo – Robert Richardson
The Tree of Life – Emmanuel Lubezki
War Horse – Janusz Kaminski

Art Direction
The Artist – Laurence Bennett (Production Design); Robert Gould (Set Decoration)
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2 – Stuart Craig (Production Design); Stephenie McMillan (Set Decoration)
Hugo – Dante Ferretti (Production Design); Francesca Lo Schiavo (Set Decoration)
Midnight in Paris – Anne Seibel (Production Design); Hélène Dubreuil (Set Decoration)
War Horse – Rick Carter (Production Design); Lee Sandales (Set Decoration)

Costume Design
Anonymous – Lisy Christl
The Artist – Mark Bridges
Hugo – Sandy Powell
Jane Eyre – Michael O’Connor
W.E. – Arianne Phillips

Directing
The Artist – Michel Hazanavicius
The Descendants – Alexander Payne
Hugo – Martin Scorsese                                     i can’t pick a choice here.
Midnight in Paris – Woody Allen

The Tree of Life – Terrence Malick

Film Editing
The Artist – Anne-Sophie Bion and Michel Hazanavicius
The Descendants – Kevin Tent
The Girl with the Dragon Tattoo – Kirk Baxter and Angus Wall
Hugo – Thelma Schoonmaker
Moneyball – Christopher Tellefsen

Makeup
Albert Nobbs – Martial Corneville, Lynn Johnston and Matthew W. Mungle
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2 – Nick Dudman, Amanda Knight and Lisa Tomblin
The Iron Lady – Mark Coulier and J. Roy Helland

Music (Original Score)
The Adventures of Tintin – John Williams*
The Artist – Ludovic Bource
Hugo – Howard Shore
Tinker Tailor Soldier Spy – Alberto Iglesias
War Horse – John Williams

Sound Editing
Drive – Lon Bender and Victor Ray Ennis
The Girl with the Dragon Tattoo – Ren Klyce
Hugo – Philip Stockton and Eugene Gearty
Transformers: Dark of the Moon – Ethan Van der Ryn and Erik Aadahl
War Horse – Richard Hymns and Gary Rydstrom

Sound Mixing
The Girl with the Dragon Tattoo – David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Bo Persson
Hugo – Tom Fleischman and John Midgley
Moneyball – Deb Adair, Ron Bochar, David Giammarco and Ed Novick
Transformers: Dark of the Moon – Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush and Peter J. Devlin*
War Horse – Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson and Stuart Wilson


Visual Effects

Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2 – Tim Burke, David Vickery, Greg Butler and John Richardson
Hugo – Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossmann and Alex Henning
Real Steel – Erik Nash, John Rosengrant, Dan Taylor and Swen Gillberg*
Rise of the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White and Daniel Barrett*
Transformers: Dark of the Moon – Scott Farrar, Scott Benza, Matthew Butler and John Frazier.*

Writing (Adapted Screenplay)
The Descendants – Screenplay by Alexander Payne and Nat Faxon & Jim Rash
Hugo – Screenplay by John Logan
The Ides of March – Screenplay by George Clooney & Grant Heslov and Beau Willimon
Moneyball – Screenplay by Steven Zaillian and Aaron Sorkin. Story by Stan Chervin
Tinker Tailor Soldier Spy – Screenplay by Bridget O’Connor & Peter Straughan

Writing (Original Screenplay)
The Artist – Written by Michel Hazanavicius (original?!)
Bridesmaids – Written by Annie Mumolo & Kristen Wiig
Margin Call – Written by J.C. Chandor (nu prea e original, e Inside Job si real life)
Midnight in Paris – Written by Woody Allen
A Separation – Written by Asghar Farhadi*

[Sursa foto]

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s